Promotion within School no. 7 Buzău – 2023

February 2023 – Presentation of the team in School no. 7 Buzău

The organizing teams Heart of RoBots
Date February 09, 2023
Location School no. 7 Buzău
Participants Robert, Adelin, Ștefania, Maria, Alexandra, Voicu
Impact 30 persons
Progress 2 hours

Event development / Desfășurarea evenimentului:


On February 9, we were given the opportunity to go to School no. 7 from Buzău to share our project with more children. Very excited about this idea, ever since we found out that we can go there, we started to prepare.
We decided to take the spider with us as we were given a room where we could introduce the idea of ​​robotics to the children.
After we installed the spider and all the kids came into the lab wanting to know about our team, we started handing out some leaflets to them to form their opinion about us and after we started our presentation which started with the question: “What do you think robotics is?” the answers varied, but were mostly: programming and bots. After getting the kids’ opinions, we felt it was time to tell them what the real answer to the question is and explain to them that robotics is much more than that.
I started by telling them how our team was formed, what competitions we participated in before the FTC and why we made the decision to join it. After that, I continued with some information about each department: programming – the brain of the robot, engineering – which deals with its anatomy, and the non-technical part – consisting of those who are responsible for the image of the team and financing.
The next topic we addressed was the competition and what it consists of, being followed by some recorded demo matches or official matches from the demos we participated in, thus getting a better understanding of the rules of the game.
After we were mostly done talking about our passion, we asked them for some honest feedback to see if we piqued their interest. We were pleasantly surprised by the fact that some of those kids were really interested and eager to learn more about everything robotics means. Some of them have told us that they really want to join a robotics team next season, even if they don’t know if they will go that route. Other kids said they didn’t really know there was so much to robotics and their initial answer completely changed by the end of our presentation.


În ziua de 9 februarie ni s-a oferit posibilitatea de a merge la Școala nr. 7 din Buzău pentru a împărtăși proiectul nostru mai multor copii. Foarte încântați de această idee, încă de când am aflat că putem merge acolo, am început să ne pregătim.
Am decis să luăm și spider-ul cu noi deoarece ni s-a pus la dispoziție o sală în care să le prezentăm copiilor ideea de robotică.
După ce am instalat spider-ul și au intrat în laborator toți copiii doritori să afle informații despre echipa noastră, am început să le împărțim câteva pliante pentru a-și crea o părere despre noi și, după ne-am început prezentarea, care a început cu întrebarea: ”Ce credeți că este robotica?”. Răspunsurile au fost variate, dar în mare parte au fost: programare și roboti. După ce am aflat părerile copiilor, am simțit că este momentul să le spunem care este adevăratul răspuns al întrebării și să le explicăm ca robotica este mult mai mult decât atât.
Am început prin a le povesti cum s-a format echipa noastră, la ce competiții am participat înainte de FTC si de ce am luat decizia de a ne înscrie la aceasta. După aceea, am continuat cu câteva informații despre fiecare departament: programarea – creierul robotului, ingineria – care se ocupă de anatomia acestuia și partea non-tehnică – formată din cei care sunt responsabili de imaginea echipei și de finanțare.
Următorul subiect abordat de noi a fost competiția și în ce constă aceasta, fiind urmată de câteva meciuri demonstrative înregistrate sau meciuri oficiale de la demo-urile la care am participat, astfel urmând sa înțeleagă mai bine regulile de joc.
După ce am terminat în mare parte de povestit despre pasiunea noastră, le-am cerut și lor un feedback sincer pentru a vedea dacă le-am stârnit interesul. Am rămas plăcut surprinși de faptul că unora dintre acei copii chiar le am stârnit interesul și erau dornici să afle și maj multe informații despre tot ceea ce înseamnă robotica. Unii dintre ei ne-au spus ca își doresc foarte mult să se alăture unei echipe de robotică sezonul următor, chiar dacă nu știu dacă vor urma această cale. Alți copii au spus că nu știau de fapt că robotica presupune atât de multe lucruri și răspunsul de la început li s-a schimbat complet la finalul prezentării noastre.


 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *