“Green Week” Program – 2023

March 2023 – Presentation of the robotics teams of the National College “B.P. Hasdeu” Buzău

The organizing teams Heart of RoBots, Homosapiens
Date March 14, 2023
Location National College ”B.P. Hasdeu”, Buzău
Participants Official Members, Volunteers, Mentors
Impact 35 persons
Progress 1 hour

Event development / Desfășurarea evenimentului:


On March 14, 2023, during the Green Week, at the level of the National College “”B.P. Hasdeu”, the two robotics teams of our college, Heart of RoBots and Homosapiens, held an event to present the teams, the activities we have carried out in the last year, the competitions we have participated in, the achievements, but , especially of the two robots.
At this presentation, we had the honor of having as guests Mr. Prefect of Buzău County, Daniel Țiclea and Mr. Constantin Damov, President of Green Group, who showed interest in the activities of our teams.


În data de 14 martie 2023, în cursul Săptămânii Verzi, la nivelul Colegiului Național ””B.P. Hasdeu”, cele două echipe de robotică ale colegiului nostru, Heart of RoBots și Homosapiens, au desfășurat un eveniment de prezentare a echipelor, a activităților pe care le-am desfășurat în ultimul an, al competițiilor la care am participat, al palmaresului, dar, în special al celor doi roboți.
La această prezentare, am avut onoarea să îi avem ca invitați pe domnul Prefect al Județului Buzău, Daniel Țiclea și pe domnul Constantin Damov, Președinte Green Group, care s-au dovedit interesați de activitățile echipelor noastre.


 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *